جزییات خبر

چهارشنبه / ۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۲:۵۹
سرویس : کهکیلویه و بویراحمد
کد خبر : ۱۶۲۶۸۴
گزارشگر : ۹۴

از کارگری تا کارآفرینی

(چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷) ۱۲:۵۹

مدتی به‌عنوان کارگر در کارگاه نجاری مشغول به کار می‌شود و بر تجربیات خود می‌افزاید . پس‌ازاینکه در کار عملی نیز از خود توان و مهارت نشان می‌دهد، با دریافت وام از کمیته امداد یک کارگاه نجاری در روستای پاتاوه دایر می‌کند.

جواد فرزند مددجوی کمیته امداد است که با دریافت تسهیلات از این نهاد توانست علاوه بر خودکفایی خانواده اش برای چندین نفر نیز شغل ایجاد کند.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، جواد محجوبی پور ساکن روستای تمنک بخش پاتاوه شهرستان دنا از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد متولد 1363 است.  وی دارای مدرک دیپلم علوم انسانی، فردی بی‌کار و در خانواده‌ای زندگی می‌کرد که امرارمعاش خانواده با کارگری پدرش به‌سختی تأمین می‌شد.
آنچه در ادامه می‌خوانید شرح و حال زندگی  این جوان موفق است:  
جواد به‌عنوان پسر بزرگ خانواده جهت ایجاد شغل، تشکیل خانواده، مسکن و کمک به اعضای خانواده، باید چاره‌اندیشی می‌کرد و برای حل این مشکلات دست یاری و کمک به سویی دراز می‌کرد.
پس از اینکه این موضوعات ذهنش را به خود مشغول کرده بود، فکری به خاطرش می رسد و در اولین فرصت به کمیته امداد مراجعه و در آنجا به واحد اشتغال و خودکفایی معرفی و مورد استعداد سنجی و مشاوره شغلی قرار می‌گیرد.
با توجه به اینکه پدرش کارهای نجاری می کرده و او در کنار پدر این حرفه را فراگرفته و علاقه مند به این رشته بوده، حوزه اشتغال کمیته امداد با توجه به علاقه و پشتکارش وام اشتغال نجاری را به وی پیشنهاد می کند.
جرقه کار از همان‌جا زده می‌شود. همان روزها نامه‌ای از دفتر مرکزی کمیته امداد مبنی بر راه‌اندازی آموزشگاه امام علی (ع) کمیته امداد تهران می‌رسد. بنابراین پس از صحبت و راهنمایی از طرف امداد، جواد به تهران اعزام شد و در این آموزشگاه، مهارت درودگری و نجاری را فرا گرفت و پس از گذراندن دوره مهارتی شش‌ماهه به خانه‌برگشت.
تا زمانی که پروانه کسبش آماده شود، مدتی به‌عنوان کارگر در کارگاه نجاری مشغول به کار شده و بر تجربیات خود افزود، و پس ‌از اینکه در کار عملی نیز مهارت کافی را به دست آورد اقدام به تهیه پروانه کسب کرده و مبلغ شش میلیون تومان وام از کمیته امداد دریافت و یک کارگاه نجاری در روستای پاتاوه- که هم‌اکنون تبدیل به شهر گشته و در مجاورت جاده اصلی اصفهان یاسوج و چهارراه اتصال روستاهای بخش پاتاوه است- راه اندازی کرد.
جواد با پشتکار و فعالیت مستمر، بعد از مدتی کارش رونق می‌گیرد و زمینه ازدواجش نیز مهیا شد. باگذشت زمان و رونق کار، کارگاه نیاز به نیروی کار پیدا می‌کند که در این زمینه نیروی مورد نیاز را به کار گرفت و بارونق بازار کار، وضعیت زندگی اش دگرگون‌شده و جایگاه اجتماعی خوبی پیدا کرد و توانست معیشت خود و خانواده را تأمین کند به طوری که خانواده وی خودکفا شده و مستمری آن‌ها قطع و از سایر خدمات جانبی کمیته امداد برخوردار شدند.
 وی ضمن تقدیر از حمایت های کمیته امداد، می گوید: زندگی‌مان به خوبی می گذشت تا اینکه در سال 90 حادثه‌ای تلخ، سرنوشت خانواده را دگرگون کرد و پدر و برادرم که در شهرستان محلات در حال کارگری و نصب عایق بودند، با انفجار کپسول گاز، پدرم به علت سوختگی شدید دارفانی را وداع گفت و مسئولیت من سنگین‌تر شد .
 جواد ادامه می دهد: در این حادثه برادرم نیز دچار سوختگی و صدمه شد که پس از درمان و بهبودی، در کارگاه نجاری خودم مشغول به کار شد و مهارت لازم در زمینه نجاری را فراگرفت و  هم‌اکنون در کارگاه مشغول و ماهیانه یک‌میلیون و 500 هزار تومان دستمزد دریافت می کند.
 جواد با اشاره به اینکه یک پسر معلول جسمی و یک دختر دارد که با همکاری کمیته امداد در مراکز آموزشی ثبت نام کرده و مهارت خیاطی را فراگرفته تا بتواند در آینده شغلی داشته باشد، می گوید: خدا را شاکرم که با حمایت کمیته امداد و تلاش خودم توانستم به اهداف خود از جمله  اشتغال، مسکن، ازدواج، خرید خودرو و ... برسم و برای دیگران نیز شغل ایجاد کنم.
وی درخصوص پیشرفت شغلی اش می گوید: بحمدالله و به لطف کمیته امداد، هم‌اکنون دارای دو قطعه زمین در شهر یاسوج و دو شعبه نجاری در پاتاوه و روستای تمنک هستم که علاوه بر اشتغال برای خود و برادرم، پسرعمه‌ ام را نیز که در کودکی پدر و مادرش را از دست‌داده و کسی را ندارد در کارگاه نجاری روستای تمنک استخدام کرده ام.
جواد در رابطه با توسعه کارگاه  نجاری اش می گوید: هم اکنون با توجه به بازاریابی و دریافت سفارش‌های متعدد از منطقه و شهر یاسوج و استان‌های هم‌جوار و برای توسعه بازار کار و اشتغال‌زایی بیشتر، یک قطعه زمین در مسیر جاده اصلی اصفهان – یاسوج جهت راه‌اندازی یک کارگاه مجهز خریداری کرده ام که درخواست مساعدت تسهیلات از مسئولین شهرستان و استان را دارم.
در نهایت اینکه درصورتی‌که ازنظر مالی و تسهیلات از آقای محجوبی پور حمایت شود می‌تواند زمینه یک اشتغال خوب و پایدار را برای افراد بیشتری فراهم کند.
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۶,۵۷۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید